Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

پلنگ رودسر بر اثر درگیری با جانور وحشی دیگری از بین رفته است

۲ دی ۱۳۹۶
بدون نظر

۲ دی ۱۳۹۶

پایگاه خبری ساحل فیزیکی محیط زیست و حیات وحش ایران (ساحل فیزیکی): بررسی کارشناسی و کالبد شکافی پلنگ رودسر که چند روز قبل لاشه آن کشف شده بود نشان دهنده درگیری پلنگ تلف شده با جانور وحشی دیگری (احتمالا پلنگ) بوده است.

در پی کشف لاشه پلنگ سجیدان در عمق جنگل های سیاهکلرود که حدود دوماه از رها سازی آن میگذشت، دامپزشک و کارشناسان حیات وحش حفاظت محیط زیست گیلان لاشه را مورد بررسی دقیق و کالبد شکافی قرار دادند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اعلام این مطلب گفت بررسی ها نشان داد که این حیوان بر سر یک طعمه با پلنگ دیگری درگیر شده و متاسفانه در این درگیری کشته میشود.

قربانعلی محمدپور اضافه کرد بررسی های میدانی محل درگیری و کالبد شکافی جانور موید آن است که این درگیری بر سر لاشه یک تشی بوده و دو پلنگ  برای تصاحب لاشه تشی با یکدیگر درگیر می شوند.

مهمترین دلیلی که باعث میشود تا احتمال درگیری با پلنگ از دید کارشناسان تقویت شود وجود موهایی شبیه موی پلنگ در دهان پلنگ کشته شده و وجود دو حفره به فاصله پنج سانت در جمجمه این حیوان است که این فاصله میتواند جای دو دندان نیش یک پلنگ بالغ باشد.

همچنین شکستگی  قسمتی از کتف و پارگی عضلات این ناحیه و چندین حفره در ناحیه پشتی که اثر گاز گرفتگی است موید آن است که پلنگ سجیدان نتوانسته از این درگیری شدید جان سالم بدر ببرد و از یک پلنگ قوی تر شکست خورده است.

محمدپور اضافه کرد در قسمت قدامی بدن پلنگ نیز چند حفره کوچک و سطحی که توسط تیغ تشی ایجاد شده و باعث سوراخ شدن پوست و جراحت سطحی شده بود مشاهده گردید.

نمونه برداری های لازم از قسمت های مختلف بدن پلنگ جهت آزمایشات تکمیلی انجام شده و پوست پلنگ نیز برای تاکسیدرمی جهت استفاده در موزه تنوع زیستی جدا گردید.

پلنگ رودسر بهمن ماه سال گذشته بر اثر گرفتار شدن در تله در مناطق جنگلی رودسر دچار آسیب نخاعی شده بود (لینک مرتبط)، پس انجام یک جراحی موفق توسط دکتر فتاحیان و ۹ ماه تیمار و مراقبت سلامتی کامل خود را به دست آورده و رهاسازی شد (لینک مرتبط). اما لاشه پلنگ پس از مدتی در تاریخ ۲۸ آذر کشف شد. (لینک مرتبط)

۰
۰