Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

“سونامی داده ها” خطر جدید محیط زیست

۲۴ آذر ۱۳۹۶
بدون نظر

با توجه به تحقیقات جدید، در عرض ۱۰ سال آینده میلیاردها دستگاه متصل به اینترنت می توانند ۳٫۵٪ گاز گلخانه ای تولید کنند و تا سال ۲۰۱۴ این رقم به۱۴٪ می رسد.

پاس کن !- محیط زیست: به گزارش گاردین تا سال ۲۰۲۵ صنایع ارتباطات ۲۰ درصد کل برق جهان را استفاده می کند و مانع رسیدن به برنامه های اهداف تغییر آب و هوا و شبکه های انسداد می شوند؛ چرا که تقاضا برای ایجاد سرورهای قدرتمند که داده های دیجیتال را از میلیاردها گوشی هوشمند، تبلت و دستگاه های متصل به اینترنت ذخیره می کنند، افزایش می یابد.
این صنعت مدتهاست که  ادعا می کند می تواند به میزان قابل توجهی باعث کاهش انتشار کربن با افزایش کارایی و کاهش زباله ها شود. اما دانشگاهیان این گمان را به چالش کشیده اند.  مقاله جدیدی که توسط محققان آمریکایی در ماه جاری منتشر خواهد شد، پیش بینی می کند که فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند تا سال ۲۰۲۰ ، تولید گازهای گلخانه ای را ۳٫۵% بالا ببرد- بیش از صنعت هوانوردی و حمل و نقل- و تا سال ۲۰۴۰  تا ۱۴ درصد نسبت به رقم کنونی در ایالات متحده افزایش  یابد.
محقق سوئدی آندرس آندره میگوید که تقاضا برای انرژی محاسباتی جهانی از دستگاه های متصل به اینترنت، پخش ویدئو با وضوح بالا، ایمیل ها، دوربینهای نظارتی و نسل جدید تلویزیونهای هوشمند، سالانه ۲۰ درصد افزایش می یابد که حدود ۳-۵ درصد برق جهان را مصرف می کند.

آندره با بررسی یک  مطالعه که در سال ۲۰۱۶  منتشر شده بود ، دریافت که بدون افزایش قابل ملاحظه ای در پیشرفت این صنعت،۲۰ درصد از کل برق جهان را صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات استفاده می کند و تا سال ۲۰۲۵ به میزان ۵٫۵ درصد سبب انتشار گازهای گلخانه ای می شود. این بیشتر از میزان آن در همه  کشورها به جز ایالات متحده، چین و هند است.
او انتظار دارد  تقاضای صنعت برای برق هم اکنون از ۲۰۰-۳۰۰ تراوات ساعت در سال است به ۱۲۰۰ یا حتی بیش از۳۰۰۰   تراوات ساعت تا سال۲۰۲۵   خواهد رسید. مراکز داده به تنهایی ۱٫۹ گیگاتن کربن (یا ۳٫۲ درصد کل جهان) منتشر خواهند کرد.
آندره که برای شرکت فن آوری ارتباطات چینی Huawei کار می کند، گفت: “این یک وضعیت هشدار است.” “ما به یک سونامی داده نزدیک می شویم. همه چیز دیجیتالی شود. این یک طوفان کامل است . نسل پنجم فناوری تلفن همراه ۵G به زودی می آید، ترافیک اینترنتی  بسیار بیشتر از برآورد شده است. تمام ماشین ها، روبات ها دیجیتالی شده اند که حجم زیادی از داده ها را در مراکز داده ذخیره می کنند. “
محققان آمریکایی پیش بینی کرده اند که  ظرف پنج سال آینده مصرف برق سه برابر افزایش می یابد زیرا یک میلیارد نفر دیگر در کشورهای در حال توسعه آنلاین می شوند. وسایل اینترنتی، ماشین های بدون راننده، روبات ها، دوربین های  نظارتی و هوش مصنوعی در کشورهای ثروتمند به طور چشمگیری افزایش می یابد.
تحلیل گر اینترنتی شرکت گارتنر می گوید:اکنون  ۸٫۴ میلیارد وسیله به اینترت متصل است که تا سال ۲۰۲۰  به ۲۰٫۴ میلیارد خواهد رسید.
این صنعت  تحول دیجیتالی اقتصاد و بهره وری انرژی را باعث کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای به میزان ۲۰ درصد یا بیشتر مطرح کرده بود اما وسعت و سرعت انقلاب دیجیتالی جای تعجب دارد.
آخرین شاخص شبکه های ویژوال سیسکو، ردیاب صنعت پیشرو در استفاده از اینترنت، نشان می دهد که ترافیک اینترنت جهانی در پنج سال آینده تقریبا سه برابر افزایش می یابد.
سیسکو نشان می دهد بیش از یک میلیارد کاربر جدید اینترنت به وجود آید یعنی   ۳ میلیارد کاربر در سال ۲۰۱۵ از اینترنت استفاده می کردند که سالانه ۴٫ ۱ میلیارد کاربر اضافه خواهد شد. در پنج سال آینده شبکه های IP جهانی از ۱۰ میلیارد دستگاه جدید و ارتباطات پشتیبانی خواهند کرد که از ۱۶٫۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ به ۲۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰افزایش خواهد یافت.
یک گزارش در سال ۲۰۱۶  در برکلی برای دولت ایالات متحده تخمین زده است که مراکز داده های کشور  حدود ۳۵۰ میلیون ترابایت اطلاعات در سال ۲۰۱۵ را نگهداری کرده اند. تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۰۰ تن در سال برق مصرف کنند. این معادل حدود ۱۰ نیروگاه هسته ای بزرگ است.
مراکز داده برای اروپا و آسیا در  لندن، فرانکفورت، پاریس و آمستردام مستقر است و انتظار می رود که تقریبا ۲۰۰ میلیون مگاوات  در سال ۲۰۱۷ برق مصرف کنند که معادل یک نیروگاه متوسط می باشد.
Mitual Patel، رئیس تحقیقات مرکز داده EMEA در شرکت سرمایه گذاری جهانی CBRE، می گوید: “ما شاهد رشد عظیم مراکز داده در همه مناطق هستیم.  این روند در ایالات متحده شروع شد و اکنون به  اروپا رسیده است در آسیا هم به طور گسترده ای رو به افزایش است.”

 پیتر کورکران، یک پژوهشگر در دانشگاه ایرلند، می گوید: “حجم اطلاعاتی که توسط این مراکز اداره می شود، با نرخ بی سابقه ای رو به رشد است. آنها به عنوان یک عنصر کلیدی در گام بعدی رشد برای صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات هستند.”
ایرلند و دانمارک در حال تبدیل شدن به پایگاه داده برای بزرگترین شرکت های فن آوری در جهان هستند، ۳۵۰ مگاوات را به مراکز داده متصل می کند، اما این انتظار می رود که در پنج سال آینده این میزان سه برابر بیشتر از ۱۰۰۰ مگاوات یا معادل یک  نیروگاه هسته ای باشد .
Eirgrid، اپراتور اصلی شبکه در  ایرلند، می گوید اجازه برای اتصال ۵۵۰ مگا بایت دیگر به اینترنت صادر شده است و ۷۵۰ مگا بایت بیشتر در حال بررسی است.
یک مرکز داده ۱ میلیارد دلاری اپل در Co Galway 300 مگاوات برق یا بیش از ۸ درصد از ظرفیت ملی را  استفاده می کند یعنی ۱۴۴ دیزل ژنراتور بزرگ کار کنند.
شرکت های بزرگ فناوری  از جمله گوگل، فیس بوک، اپل، اینتل و آمازون توسط Greenpeace و دیگر گروه های محیط زیست تحت فشار قرار گرفته اند و وعده داده اند از انرژی های تجدید پذیر برای مراکز داده ها استفاده کنند.  اکثرا  آن را خریداری می کنند، اما برخی از آنها در حال برنامه ریزی برای ساخت مزارع خورشیدی و بادی نزدیک مراکز خود هستند.
گری کوک تحلیلگر فناوری اطلاعات Greenpeace می گوید، حدود ۲۰ درصد از برق مورد استفاده در مراکز داده جهانی تا کنون از منابع  قابل تجدید است ولی  ۸۰ درصد از آن هنوز از سوخت های فسیلی تامین می شود.
“خبر خوب این که برخی از شرکت ها قطعا مسئولیت خود را بر عهده گرفته اند و به سرعت به انرژی های تجدید پذیر مجهز می شوند سایر شرکت ها نیز به زودی اقدام می کنند “.
آندره می گوید: تحت بهترین سناریو، پیشرفت هایی مستمر در زمینه صرفه جویی در انرژی به وجود می آید، انرژی های تجدید پذیر تبدیل به هنجار خواهند شد و رشد انفجاری تقاضا برای داده ها کند می شود.
 با اینحال او می گوید تقاضا می تواند به طور چشمگیری افزایش یابد اگر صنعت ، رشد ۲۰٪ در سال داشته باشد، ماشین های بدون راننده هر کدام با چندین سنسور جاسازی شده همه گیر شود و بیت کوین فراگیر گردد هر کدام  نیاز به  مقدار وسیعی از قدرت کامپیوتری دارند.
 آندره می گوید: این یک خطر واقعی است سیاست گذاران باید  این مورد را به دقت بررسی کنند.

مترجم: عطیه کاظمی مجرد