Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

زردکوه تشنه می‌شود اگر…

۴ بهمن ۱۳۹۶
بدون نظر

با بهره‌برداری تونل کوهرنگ سوم رود کارون که نام خود را از کوهرنگ گرفته است، دیگر زردکوه و ارتفاعات کوهرنگ، آبی نخواهد داشت؛ سرچشمه‌های طبیعی کارون از غار یخی چما و یخچال‌ها، چشمه‌های دائمی کوهرنگ از ارتفاعات زردکوه به خوزستان جاری می‌شدند که از سال‌۳۲، غار یخی چما؛ چشمه بزرگ کوهرنگ و آبشار شیخ‌علیخان و چشمه‌های آن به زاینده‌رود تزریق شدند.

ساحل فیزیکی/ کرامت حافظی*:  با بهره‌برداری تونل کوهرنگ سوم رود کارون که نام خود را از کوهرنگ گرفته است، دیگر زردکوه و ارتفاعات کوهرنگ، آبی نخواهد داشت؛ سرچشمه‌های طبیعی کارون از غار یخی چما و یخچال‌ها، چشمه‌های دائمی کوهرنگ از ارتفاعات زردکوه به خوزستان جاری می‌شدند که از سال‌۳۲، غار یخی چما؛ چشمه بزرگ کوهرنگ و آبشار شیخ‌علیخان و چشمه‌های آن به زاینده‌رود تزریق شدند. 

پس از انتقال آب تونل اول کوهرنگ در سال ۶۸، مابقی چشمه‌های مسیر رودخانه کوهرنگ با تونل دوم کوهرنگ به زاینده‌رود تزریق شدند. امروز تونل سوم کوهرنگ آماده بهره‌برداری و قطع شریان دائمی چشمه‌های زردکوه و دریغ آن از کارون است و تنها در انتظار ساخت سد بیرگان (تونل سوم کوهرنگ) است تا برای همیشه شریان اصلی کارون از زردکوه قطع شود و کارون هویت خود را که از کوهرنگ گرفته، به فراموشی بسپارد. زردکوه تشنه می‌شود اگر...

این شرایط در بدترین اوضاع تغییرات اقلیمی و گرم و کم‌بارش شدن اکوسیستم کارون در‌حال وقوع است به‌طوری‌که هر‌روز کانون‌های داخلی ریزگرد کارون بیشتر می‌شود و بیماران تنفسی در خوزستان بیشتر می‌شوند و آب کارون از نظر کمی و کیفی کاهش چشمگیر یافته و هوا گرم‌تر شده است اما همچنان انتقال ‌آب ویرانگر تونل سوم کوهرنگ، در دستور‌کار دولت است. در طول زمان ساخت تونل سوم کوهرنگ؛ دو انتقال آب دیگر از چشمه لنگان (از سال۸۴) و خدنگستان (از سال ۹۲) از سرشاخه‌های دیگر کارون به زاینده‌رود انجام شده و امروز چهار سرشاخه کارون در زاینده‌رود جاری هستند تا کارخانه‌های آب‌بر رانتی غیر‌اقتصادی اصفهان و یزد بزرگ و بزرگ‌تر شوند.

اگر سد بیرگان برای انتقال آب تونل سوم کوهرنگ به‌اتمام رسد سالانه تمام آب زردکوه و ارتفاعات کوهرنگ قابل انتقال خواهد شد و ته‌مانده فعلی نیز قطع دائم می‌شود؛ درحال‌حاضر قبل از احداث سد بیرگان (سد تونل سوم کوهرنگ) امکان پمپاژ بخشی از آب، از تونل سوم کوهرنگ وجود دارد اما با ساخت سد بیرگان (سد تونل سوم کوهرنگ) فاجعه کامل به‌تحقق می‌پیوندد؛ آیا وقت آن نرسیده است که سد بیرگان و تونل سوم کوهرنگ برای همیشه تعطیل شود تا کوهرنگ و کارون به خاطره‌ها نپیوندند؟

در حالی‌که هیچ دلیل اقتصادی و محیط زیستی و البته هیچ دلیل علمی برای این افراط در انتقال آب های کارون وجود ندارد و این اقدام زمانی اتفاق می‌افتد که کارون مانند بیماری نیمه‌جان است و آورد کارون نسبت به گذشته و به علت تغییرات شدید اقلیمی به یک‌سوم کاهش یافته است و بعد انتقال آب از این یک سوم باقیمانده و نابودی یک اکوسیستم بیمار فاجعه ای بزرگ به وجود آورده است اما همچنان اصرار بر انتقال آب چه دلیلی دارد؟ بهتر است هر چه زودتر مسئولان سازمان محیط‌زیست و وزارت نیرو برای این موضوع مهم محیط‌زیستی تصمیم جدی بگیرند و به جای اجرای این کار به دنبال راهکار بهتر و مناسب‌تری باشند.

* فعال محیط‌زیست