Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

روزگار سیاه صنعت چای

۹ اسفند ۱۳۹۶
بدون نظر

وقتی کارشناسان در تهران نشستند، دوختندو بافتندو گفتند: «نمی شود» چرا شما نتوانستید تهرانی مبتلا به دغدغه واردات و سود مضاعف را مجاب کنید که «می شود» فقط کافی‌است زنجیره ارزش صنعت چای را باز تعریف کنیم.

ساحل فیزیکی/مسعودمجاوری: نمی دانم در امثال و حکم علامه دهخدا یا جای دیگر این ضرب المثل زیبا را خوانده بودم: «آفتابه لگن هفت دست،شام و ناهار هیچی». حکایت امروز بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای خدمت‌رسان ما بی‌شباهت به تمثیل این ضرب المثل پر مغز نیست.

براي مثال ما موسسه عریض و طویل تحقیقات برنج داریم اما کشاورز ما واریته بومی می‌کارد یعنی موسسه مزبور توان رقابت علمی واجرایی با یک دهقان بی‌سواد که به‌صورت تجربی واریته هاشمی را در بازار تثبیت کرده ،ندارد. 

این قاعده البته قابل تعمیم به پژوهشکده چای کشور (همان مرکز تحققیات چای سابق) هم هست؛ چرا که بسیاری ازکارمندان این مرکز به اعتبار تیتر پژوهشی آن نهاد جلیل القدر، عضو هیات علمی هستند و حقوق آنچنانی می‌گیرندو مزایای آنچنانی‌تر نصیب‌شان می‌شود؛ گوارای وجودشان اما از حل معادله چای و ارائه طریق به سهم‌شان برای خروج از بحران این صنعت عاجزند. بلا تشبیه انگار تکرارتمثال آن شترمرغ معروف که نه بار می‌برد و نه می‌پرید، است زیرا اینان در پاسخ به هر سوالی می‌گویند از تهران تصمیم می‌گیرندو ما فقط مجری هستیم، خب اگر این طور است، پس چرا اسم پژوهشکده بر خود نهاده‌اید؟روزگار سیاه صنعت چای

شما در پی تحقیق وتحقق چه هستید؟ وقتی وسعت باغات چای گیلان ومازندران از ۳۲هزار هکتار به حدود۲۵هزار هکتار رسید، شما چه تحقیق عملیاتی واجرایی برای چرایی این معضل انجام دادید؟ وقتی چای بنجل و پراز اسانس و عطر سرطان‌زا به بازار کشور سرازیر شد شما چه پژوهشی در مورد مزیت چای ایرانی وعدم استفاده از حتی یک قطره «سم» درتولید این محصول کردید وچه برنامه‌ای برای معرفی این مزیت به بازار مصرف داشتید؟ 

وقتی کارشناسان در تهران نشستند، دوختندو بافتندو گفتند: «نمی شود» چرا شما نتوانستید تهرانی مبتلا به دغدغه واردات و سود مضاعف را مجاب کنید که «می شود» فقط کافی‌است زنجیره ارزش صنعت چای را باز تعریف کنیم.

مگر شما مرکز تحقیقات چای (پژوهشکده فعلی) نبودید؟ شما نگویید و دفاع نکنید چه کسی بگوید و دفاع کند؟ کار شما مگر همین نیست؟ می‌فرمایید روش تولید چای ما سنتی است بسیار خوب؛ این یک مزیت است ونه ایراد، برای اینکه می‌توان ضایعات ارزان را تبدیل به احسن (همان داستان تکمیل زنجیره ارزش) کرد چرا راهکار ارائه نکردید؟ چه برنامه مدون (کوتاه،میان وبلند) مدتی مرکز تحقیقات چای برای بهبود حال و روز این صنعت دارد؟

خودمانیم برای تعیین درصد کافئین چای لاهیجان وتفاوتش بادرصد کافئین چای فومن که حاجتی به راه انداختن یک سازمان عریض و طویل نبوده و نیست پاسخ این فقره را می‌توان با یک آزمایش ساده وصرف هزینه‌ای اندک پيدا کرد. چقدر خوب می‌شد که از شما ارجمندان برنامه عملیاتی و اجرایی می‌دیدیم و دلخوش به معجزات پژوهشی و کرامات علمی شما برای خروج صنعت بی رمق چای از بحران دامن‌گیر چند ساله می‌شدیم.

بزرگواران؛ میز ریاست و شوکت مترتبه نوش جان‌تان، حقوق و مزایای عضویت هیات علمی هم گوشت تن‌تان اما رسیدگی به درد مردم و پاسخگویی از جانب شما و تمشیت امور هم حق شهروندانی است که از شما تابه حال جز حکم به شیرین دادن شیرینی چیزی ندیدند اگر غیر از این است، بفرمایید پژوهشکده چای برای تردینگ (تجاری‌سازی) و برندینگ (نشان واره سازی) چای شمال چه کاری کرده است؟ بازاریابی را نمی‌پرسم چون معلوم است… یا این پژوهشکده کدام «رقم پرمحصول چای» را به چایکاران معرفی كرده تادر چین بهاره به‌جای ۳۰۰بتوانند۴۰۰ کیلو چای برداشت کنند؟ 

اگر کارشناسان شما به وقت اجرای (عاملیت توسعه) خوشه صنعتی چای نگاهی جامع و کامل به مسائل چای می‌داشتند و پیشنهادهای اجرایی وعملیاتی برای توسعه این صنعت می‌دادند، دیگر نیازی نبود وکلای گیلانی به ضرب و زورطرح سوال و استیضاح، وزیر کشاورزی رابه گیلان بیاورند و پیکر نیمه جان صنعت چای را نشانش دهند تا او هم در میان راهروهای اداری دهقان گیلانی را دعوت به سبوس خواری کند، دیگر نیازی نبود گردن کج کنیم و خوشحال به خرید تضمینی چای باشیم و وعده پرداخت پول به‌زودی بشنویم.

این همه حقارت را تجربه نمی‌کردیم چون توسعه خوشه چای آن قدر فرصت و موقعیت اقتصادی فراهم می‌کرد که جایی برای قیل و قال نمی‌گذاشت. بزرگواران؛ این‌ها را به عنوان یک روزنامه‌نگار گفتم تا بدانید که می‌دانیم چه خبراست. اگر تابه حال چیزی نگفتیم از نجابت‌مان بود نه حماقت‌مان… .