Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

دلسوزان بستر حیات، نمادهایی از همگرایی

۳۰ بهمن ۱۳۹۶
بدون نظر

کنشگران و دلسوزان پایداری بستر حیات ، ساحل فیزیکیانی از جامعه هستند که عوامل و فرآیندهای تخریب در این عرصه را بیش از سایرین با قلم ، قدم و سخن پایش كرده و طنین هشدارشان را می پراکنند.

مصطفی طوطیاییساحل فیزیکی/عبدالحسین طوطیایی*: کنشگران و دلسوزان پایداری بستر حیات ، ساحل فیزیکیانی از جامعه هستند که عوامل و فرآیندهای تخریب در این عرصه را بیش از سایرین با قلم ، قدم و سخن پایش كرده و طنین هشدارشان را می پراکنند.

بنابراین اطلاق « طرفداران محیط‌زیست» برای این ساحل فیزیکیان، توصیفی گمراه کننده تلقی می شود. آنان هرگز زندگی را تنها برای خود و بیش از دیگر همزیستان طلب نکرده و هر تلاش‌شان برای حراست از بستری است که تمامی تنوع صاحبان حیات و از جمله انسان را در خود می پروراند.

نگاه و سمت گیری کنش این دلسوزان با فعالان و گروه های سیاسی یا هواداران یک تیم ورزشی تفاوتی آشکار و اساسی دارد. در مرزبندی‌ها و فعالیت‌های هر یک از جناح ها و دیدگاه های سیاسی می کوشند که با رقابت هایی حتی تا مرز خصومت و براندازی ، سلطه خود را بر رقیب سامان داده و همواره پیروز میدان شوند. اما کنشگران عرصه حیات در مسیر نیل به همگرایی هر چه بیشتر با تنوع اجتماعی فعالیت كرده و پیروزی برای آن‌ها در راستای این هدف، مفهومی جز رفاقت حتی با مخالفان سیاسی و سلیقه ای خود ندارد.

 آن‌ها باور دارند که نه تنها گروه های مختلف انسانی بلکه تمامی تنوع زیستی در یک کشتی بر سکون و امواج دریا و به‌سوی ساحلی مشترک روانند. ساحل فیزیکیان پایش زندگانی مانند گروه‌های کوهنوردی می مانند که موفقیت را در صعود همگانی دانسته و همواره توانا ترین آن‌ها در قفای تیم راه می‌روند. صاحبان کرسی و سیاست در نظام مدیریتی کشورمان نیز که حساسیت و مسئوليت های امنیتی دارند، تا کنون بر این نکته وفاق داشته‌اند که این ساحل فیزیکیان عرصه حیات از هر نحله و اندیشه سیاسی جز در جهت منافع ملی گام بر نمي‌دارند.

پس باید بر سر این پاسداران درونی چتری از حمایت و سرشار از امنیت خاطر فراهم آورد. آن‌هایی که اگر گاه زبان و هشدار به تلخی نيز داشته اند اما دغدغه شهد حیات برای همگان را دارند. شهدی که برآنند در چیدمان عادلانه نظام آفرینش بر ذائقه تمامی موجودات بچشانند.

رخدادها و اخبار اخیر در مورد جمعی از فعالان زیست و حیات کشور اما به‌گونه ای رسانه ای و در مصاحبه‌های مسئولان امنیت و دستگاه قضایی بازتاب یافته که نگرانی‌های دامنه داری را ایجاد می‌كند. این رخدادها و فارغ از هر گونه داوری در خصوص آن ( که هدف این نوشتار نیست) می‌تواند پیامد های ناخوشایندی در انگیزه این ساحل فیزیکیان دلسوز داشته باشد.

 آیا با وجود احتمالات امنیتی از این پس این ساحل فیزیکیان به وظایف داوطلبی خود با آسودگی خاطر ادامه خواهند داد؟ اکنون در شرایطی در تاریخ طبیعی کشورمان به‌سر می بریم که افزایش دمای زمین بر آثار غفلت و گاهي نابخردی‌های ما در کانون های حیات افزوده شده است. در باره آنچه که طیفی از مردم تا مسئولان بر سر تعادل طبیعت خود آورده‌ایم، تاکنون بسیار گفته شده و در گنجایش این فشرده نیست. 

بی‌توجهی و تخریبی که در این بزنگاه سخت نه برای آیندگان که حتی برای نسل حاضر نیز نگرانی ایجاد کرده است. ادامه پرانگیزه و خستگی ناپذیر این ساحل فیزیکیان که امید می‌رود به‌زودی تمامی مردم را در بر بگیرد، تنها در گرو فضایی از امنیت روحی و نگاه عاطفی ارکان مدیریت نظام به آنان است. اگر در فضای رسانه‌ای یا مصاحبه سخنگویان گزارشات قضایی و امنیتی را با فعالیت‌های زیست محیطی آنان در آمیزیم، بدون تردید به انزوای این فعالان افزوده‌ایم. انزوایی که دستاوردی جز مویه و مرثیه بیشتر بر مرگ و نیستی طبیعت ندارد.

باید اجازه بدهیم که آنان همچنان آژیر خطر را در گوش های روز مرگی ما طنین اندازند و در محراب عشق به حیات آفریدگاری به راز و نیاز بنشینند که جز برای عدالت و تعادل نیافریده است. تعادلی که در هر نقطه ای از این کره خاکی اگر تحقق یابد، ملودی زندگی را برای تمامی جهانیان و بی‌عنایت به مرز های جغرافیای سیاسی خواهد سرود.

*  پژوهشگر