Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

حضور حداقل ده پلنگ مختلف شامل ۶ پلنگ بالغ و ۴ توله در پارک ملی بمو اثبات شد

۲۳ دی ۱۳۹۶
بدون نظر

پایگاه خبری ساحل فیزیکی محیط زیست و حیات وحش ایران (ساحل فیزیکی): در جریان پروژه «برآورد جمعیت پلنگ ایرانی در پارک ملی بمو» که با همکاری موسسه حامیان حیات وحش پارس و اداره پارک ملی بمو انجام شده، تصاویر شگفت انگیز و زیبایی از پلنگ ایرانی و سایر گونه های جانوری این منطقه به ثبت رسیده است.

رییس اداره پاک ملی بمو در این باره گفت: در این پروژه که از ابتدای مردادماه سال جاری آغاز و در پایان آبان ۱۳۹۶ به اتمام رسید ۳۲۰ کیلومتر مربع از مساحت پاک ملی بمو توسط ۲۱ دوربین تله ای پایش شد.

علی آرندی اظهار داشت: در جریان این پروژه تصاویر متعدد و بسیار زیبایی از پلنگ ایرانی در نقاط مختلف پارک به ثبت رسید.

بررسی دقیق و مطالعات تکمیلی بر روی تصاویر ثبت شده توسط کارشناسان موسسه حامیان حیات وحش پارس ادامه دارد اما نتایج اولیه بررسی ها نشان می دهد تصاویری از شش فرد پلنگ بالغ مختلف (شامل دو نر و چهار ماده) و چهار توله پلنگ به ثبت رسیده است.

از چهار ماده پلنگ بالغ شناسایی شده دو ماده پلنگ هر کدام دارای یک توله، یک ماده پلنگ دارای دو توله و یک ماده پلنگ نیز بدون توله بوده است.

وجود حداقل ده پلنگ مختلف (شش پلنگ بالغ و چهار توله) در محدوده ای به وسعت ۳۲۰ کیلومتر مربع بیانگر پویایی جمعیت این گونه ارزشمند در این زیستگاه حساس می باشد.

تصاویر زیر بخشی از عکس های ثبت شده توسط دوربین های تله این در جریان پروزه فوق می باشد:

اما پویایی جمعیت پلنگ در پاک ملی بمو بی دلیل نیست.

حفاظت و امنیت مناسب از زیستگاه و تنوع زیستی پاک ملی بمو که نتیجه تلاش های بی وقفه و دلسوزانه محیط بانان این منطقه است، طیف وسیعی از طعمه ها ازجمله، کل و بز وحشی، قوچ و میش وحشی، گراز، آهو و تشی را با جمعیت مناسب در اختیار پلنگ و سایر گوشتخواران این منطقه قرار داده است.

همکاری مدیریت و نیروهای پارک ملی بمو با «موسسه حامیان حیات وحش پارس» منجر به کسب این نتایج مطلوب شده است.

در جریان پروژه فوق الذکر علاوه بر پلنگ تصاویر متعددی از سایر گونه های جانوری پاک ملی بمو نیز به ثبت رسیده است که تصاویر منتخبی از هر یک از گونه های مذکور را در زیر مشاهده منی کنید.

+۱۸۹
۰