Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

جذب سرباز برای خدمت در پاسگاه های محیط بانی دوباره آغاز می شود

۲۰ دی ۱۳۹۶
بدون نظر

پایگاه خبری ساحل فیزیکی محیط زیست و حیات وحش ایران (ساحل فیزیکی): فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: امسال شاهد حضور دوباره سربازان خواهیم بود و حدود یک ماه است که مشکلات ما تقریبا برطرف شده است.

سرهنگ جمشید محبت خانی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست، در گفت و گو با برنا، در خصوص جذب سربازان وظیفه در یگان حفاظت محیط زیست گفت: سالانه تعداد ۱۴۰ نفر سهمیه سرباز سازمان محیط زیست کشور است که این تعداد معمولا به صورت امریه جذب می شوند و با طرح تقسیمی که در یگان حفاظت اجرا می شود به استان ها می روند.

به گفته او این سربازها بر اساس نیازبندی هایشان به پاسگاه های محیط بانی می روند و به خاطر مشکلات مالی که سال گذشته در سازمان حفاظت از محیط زیست وجود داشت و همینطور پرداخت های عقب مانده ای باید در حوزه آموزش سربازها پرداخت می شد، دو سالی است که محیط زیست از نیروهای نظام وظیفه محروم بوده است.

او با بیان اینکه امسال شاهد حضور دوباره سربازان خواهیم بود گفت: مشکل ما تقریبا یک ماه پیش به دستور عیسی کلانتری ریاست سازمان، حل شده و احتمال دارد تا آخر سال ۱۴۰ نفر مربوط به سال ۹۷ را بین استان ها تقسیم کنیم. افزایش سربازان امریه سازمان محیط زیست می تواند راه حلی برای رفع کمبود محیط بان باشد.

سرهنگ محبت خانی درباره چگونگی خدمت سربازان در سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: این سربازان با لباس سربازی ناجا در پاسگاه های محیط بانی حضور خواهند داشت و چون سرباز هستند نمی توانند به تنهایی از اسلحه در مناطق استفاده کنند و همیشه باید همراه یک محیط بان باشند.

او در پاسخ به این سوال که با توجه کمبود شدید نیرو در بدنه سازمان چرا تعداد سربازان افزایش نمی یابد؟ گفت: سه سال پیش ستاد کل نیروهای مسلح ۱۴۰ نفر را به سازمان اختصاص داد و دو سال قبل وقتی از پس هزینه سربازها بر نیامدیم دیگر به ما نیرو ندادند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست افزود: در حال حاضر مقداری از هزینه ها را واریز کردیم و امیدواریم در این چند ماهه باقی مانده از سال نیروها را تقسیم کنیم.

او تاکید کرد: باید متوجه باشیم سربازها نمی توانند جای محیط بانان را بگیرند چراکه محیط بان یک آموزش و تجربه خاصی دارد اما در حال حاضر استفاده از سرباز در پاسگاه های محیط بانی مانند یک مسکن است و با توجه به اینکه شاید در حال حاضر سربازها به نظر نیروی های کم هزینه ای به نظر بیایند اما همین سرباز با احتساب هزینه حقوق، لباس، غذا، آموزش و … حدود یک میلیون به ازای هر نفر برای ما هزینه دارد.

سرهنگ محبت خانی ادامه داد: سازمان حفاظت از محیط زیست کمی بیش از ۲ هزار محیط بان دارد درحالی که با توجه به استانداردهای جهانی باید به عدد ۸ هزار و پانصد نفر برسد. باید دولت برای استخدام تعداد بیشتر محیط بان مجوز دهد. طبق استاندارد جهانی هر هزار هکتار یک محیط بان لازم دارد در صورتی که در ایران به ازای هر ۱۰ هزار هکتار یک محیط بان داریم.

او اظهار کرد: اگر نتوانیم در آینده خود را به استاندارد جهانی برسانیم و همین روند جلو رود قطعا محیط زیست ما نابود خواهد شد. باید به دنبال حل مشکل کمبود محیط بان باشیم. سازمان محیط زیست با این مسکن های مقطعی نجات پیدا نمی کند و باید به دنبال استخدام محیط بان به شکل رسمی و تخصصی باشیم.

قرمانده یگان حفاظت محیط زیست در خصوص تبعات کمبود نیروی محیط بانی گفت: ما همچنان پیگیر حل مشکل جذب سرباز در سازمان محیط زیست هستیم ولی این مسکن است. هدف اصلی ما باید این باشد که موجودی را به ۸ هزار و ۵۰۰ محیط بان برسانیم. راه حل دیگر اجتماعی کردن محیط زیست با ۸۰ میلیون محیط بان است. ما باید باور کنیم بدون همکاری مردم اگر ۱۰ هزار محیط بان دیگر هم داشته باشیم قطعا موثر نخواهد بود.

محبت خانی با بیان اینکه سال ها برگه اعمال قانون به دست مردم دادیم که به مردم بگوییم کمربند ببندند و نبستند اما وقتی آمدیم آگاه سازی کردیم دیگر نیازی به جریمه نبود و حالا دیگر خودشان به صورت خودکار رعایت می کنند، تاکید کرد: باید به سمت اجتماعی شدن برویم و همه دغدغه محیط زیستی داشته باشیم.

-۲۷