Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

توله خرس آسیب دیده در جاده چالوس به زیستگاه طبیعی باز میگردد

۶ بهمن ۱۳۹۶
بدون نظر

پایگاه خبری ساحل فیزیکی محیط زیست و حیات وحش ایران (ساحل فیزیکی): بامداد روز شنبه ۹۶/۸/۶ یک توله خرس قهوه ای بر اثر برخورد با خودرو در محور کرج – چالوس به شدت آسیب دید.

پس از روشن شدن هوا مردم متوجه موضوع شده و توله خرس مجروح که هنوز زنده بود توسط عوامل راهداری گچسر به نیروهای محیط زیست استان البرز تحویل گردید.

شرایط جانور به حدی وخیم بود که توله خرس توان هیچ حرکتی نداشته و بدون هرگونه بیهوشی به راحتی قابل جابجایی بود.

فیلم زیر بوسیله تلفن همراه توسط شهروندان از محل برخورد خودرو با توله خرس تهیه شده است:

.
سی تی اسکن از اندام های داخلی خرس انجام شده و نشان می داد که حیوان از  ناحیه سر دچاز خونریزی شده و در شش ها نیز مقداری خون وجود دارد که باعث اختلال در تنفس خرس شده بود.

پس از گذشت سه ماه از این حادثه هم اکنون توله خرس که نام آن را «امید البرز» گذاشته اند کاملا بهبود یافته و آماده بازگشت به زیستگاه طبیعی است.

دکتر مجید درگی دامپزشک اداره کل محیط زیست البرز در تشریح وضعیت توله خرس توضیح داد: به دلیل ضربه مغزی ناشی از تصادف حدود ۴۸ ساعت اولیه را با سطح هوشیاری بسیار پایین پشت سر گذاشت و فاقد هرگونه حس در اندامهای حرکتی سمت چپ بدن خود بود و پس از آن نیز قادر به وزن گیری روی آنها نبود.

یک هفته پس از سانحه یک زخم نکروزه که بدلیل آسیب به عروق پوست در اثر ضربه شدید خودرو ایجاد شده بود نمایان شد که با توجه به وسعت آن به تنهایی می توانست منجر به مرگ حیوان گردد.

حکیمی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز در این باره گفت: پس از گذشت حدود سه ماه طول درمان “امید البرز” خرس آسیب دیده، بر اساس اعلام تیم دامپزشکی، مراحل درمان آن به پایان رسیده و در حال حاضر مشکل جسمی و حرکتی حیوان مرتفع گردیده است.

حکیمی در خصوص زمان رهاسازی “امید البرز” گفت: با توجه به اینکه در فصل زمستان بدلیل سختی دسترسی به غذا، شرایط برای رهاسازی مناسب نیست و امکان آسیب پذیری یا تلف شدن جانور زیاد است.

ضمن اینکه به دلیل ضرورت خارج نمودن یک آبسه عفونی طی عمل جراحی، موهای بخشی از بدن توله خرس تراشیده شده و این قسمت فاقد مو هست و نیاز به ترمیم دارد.

لذا تصمیم بر این است تا زمان رسیدن به شرایط جوی و زیستگاهی مناسب، به یکی از مراکز نگهداری مناسب منتقل و پس از آن در زیستگاه اصلی آن واقع در منطقه حفاظت شده البرز جنوبی رها سازی گردد.

۰