Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

تلاش برای احداث جاده ای ویرانگر در مهمترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی

۴ دی ۱۳۹۶
بدون نظر

پایگاه خبری ساحل فیزیکی محیط زیست و حیات وحش ایران (ساحل فیزیکی): متاسفانه برخی مسئولان محلی استان خراسان شمالی در شهرستان های اطراف پناهگاه حیات وحش میاندشت بخصوص مسئولان محلی بخش سنخواست در طرحی طبیعت ستیزانه، عملیات عمرانی احداث جاده ای ویرانگر را جهت دسترسی سنخواست به ایستگاه راه آهن سنخواست (راه چمن) آغاز کرده اند.

این جاده که برابر تصمیم مقامات محلی قرار است بصورت آسفالته احداث شود، طبق نقشه های طراحی شده از شهر سنخواست آغاز و پس از طی حدود ده کیلومتر وارد محدوده پناهگاه حیات وحش میاندشت شده و سپس در امتداد مرز شرقی پناهگاه ادامه می یابد تا به ایستگاه راه آهن راه چمن برسد.

با اطمینان کامل و بدون تردید می توان گفت در صورت احداث این جاده، پناهگاه حیات وحش میاندشت بعنوان یکی از دو زیستگاه اصلی یوزپلنگ آسیایی در جهان بصورت کامل از بین خواهد رفت.

بخش زرد رنگ داخل تصویر محدوده پناهگاه حیات وحش میاندشت و نوار قرمز رنگ مسیر جاده ای است که قرار است احداث شود.

مسیر در نظر گرفته شده برای احداث جاده در حال حاضر یکی از بهترین زیستگاه های آهو و کریدور اصلی جابجایی یوزپلنگ مابین میاندشت و دشت های اطراف به شمار می رود.

در طول این مسیر که هم اکنون بعنوان یک جاده خاکی توسط نیروهای محیط زیست استفاده می شود همواره گله های بزرگ آهو قابل مشاهده بوده و تردد یوزپلنگ ها نیز در این محدوده بارها روئیت شده است.

در آخرین سرشماری صورت گرفته در پاییز سال جاری ۲۵۰ آهو (بعنوان طعمه اصلی یوزپلنگ) تنها در همین محدوده شمارش شده است.

دیماه سال ۱۳۹۲ یک یوزپلنگ آسیایی با عبور از مسیر مذکور به روستای چهل دختران اسفراین نزدیک و توسط محیط بانان به سمت مرزهای پناهگاه هدایت شد.

احداث جاده مورد نظر ارتباط مابین پناهگاه حیات وحش میاندشت با دشت ها و عرصه های طبیعی شرق منطقه را قطع و تردد خوردوها در این مسیر، امنیت این بخش از بین خواهد برد. همچنین وجود چنین جاده ای در طول مرز شرقی پناهگاه، دسترسی متخلفین و افراد سودجو به قلب منطقه و بهترین زیستگاه آهوی میاندشت را به راحتی ممکن و عملا حفاظت از پناهگاه را غیر ممکن می سازد.

تصویر: یوزپلنگی که با خروج از مرز شرقی پناهگاه و عبور از مسیر مورد نظر برای احداث جاده به روستای چهل دختران نزدیک شده بود

تمامی مخاطرات فوق و در واقع نابودی پناهگاه حیات وحش میاندشت در گرو احداث جاده ای است که احداث آن هیچ توجیه فنی، اقتصادی و اجتماعی نداشه و بودجه کلانی را نیز به هدر می دهد.

جاده مورد نظر در هیچ مسیر ترانزیت با اهمیتی واقع نشده و دسترسی نقاط مهمی در کشور را ایجاد نخواهد کرد.

این جاده صرفا دسترسی تعداد انگشت شماری از مسافران شهر سنخواست به یک ایستگاه راه آهن فرعی و غیر فعال (ایستگاه سنخواست) را تسهیل می کند. دسترسی این عده معدود به ایستگاه راه آهن سنخواست هم اکنون نیز از طریق جاده خاکی و با خودروهایی نظیر وانت نیسان امکان پذیر است.

جمعیت سنخواست و تمام روستاهای اطراف آن حدود ۳ الی ۴ هزار نفر بوده و دسترسی اهالی این بخش به راه آهن تهران – مشهد به راحتی از طریق ایستگاه راه آهن جاجرم و ایستگاه نقاب امکان پذیر است.

نکته قابل تامل اینجاست که با احداث جاده مورد نظر، در مسافتی که مسافران سنخواست از طریق ایستگاه راه آهن جاجرم به سمت تهران عزیمت می کنند هیچ تفاوتی ایجاد نشده و صرفا مسیر مسافران سنخواست که قصد دارند از طریق قطار به مشهد مقدس سفر کنند حدود ۳۰ کیلومتر کوتاه تر خواهد شد که شاید تعداد آنها در ماه به ده نفر نیز نمی رسد.

در این راستا آقای غضنفری بخشدار سنخواست در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری جاجرم، اظهار داشت: «این جاده در قدیم از راههای اصلی منطقه بوده و مبادلات کشاورزی این منطقه با منطقه جوین نقش بسزایی در رونق اقتصادی مردم منطقه داشته است که با توجه به  این امر احداث این جاده از ضروریات منطقه به شمار میرود. ضمن اینکه مسافت جاده جنوب کشوربه شمال کشورنیزخیلی کم می شود و حتی می توان گفت که از نظر امنیت و میزان مصرف سوخت این جاده برای وسایل نقلیه و مسافران بسیار به صرفه بوده و با احداث این جاده و شروع مجدد مراودات کشاورزی و اقتصادی منطقه جوین و سنخواست اشتغالزایی خوبی برای مردم این دیار متصور میگردد.

وی با اشاره به اهمیت پناهگاه میاندشت جاجرم و تاکید بر لزوم حمایت از یوزپلنگ آسیایی و افزایش این گونه مهم جانوری ابراز داشت: ما نظریه کارشناس رسمی دادگستری در حوزه محیط زیست را گرفتیم و تایید کردند که کوچکترین خطر و آسیبی متوجه منطقه میاندشت و  یوزپلنگ آسیایی نخواهد بود.»

روز گذشته کانال تلگرامی روابط عمومی بخشداری سنخواست در پستی تحت عنوان «دیداری مهم برای شروعی جهادی» نوشت: «در نشستی با حضور بخشدار سنخواست و فرماندار جغتای احداث جاده سنخواست به ایستگاه راه آهن سنخواست (راه چمن) بررسی و تصمیماتی در این زمینه اتخاذ گردید.» و تصاویر زیر را در این رابطه منتشر نمود:

تصویر: آغاز عملیات عمرانی احداث جاده احداث جاده سنخواست به ایستگاه راه آهن سنخواست (راه چمن)

به گزارش ساحل فیزیکی محیط زیست، در حال حاضر حدود هشت کیلومتر از این جاده ویرانگر شن ریزی شده و تا دو کیلومتری مرزهای پناهگاه حیات وحش میاندشت نیز پیش رفته است.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی و اداره حفاظت محیط زیست جاجرم در این مرحله از ادامه عملیات عمرانی ممانعت به عمل آورده و از پیش روی جاده جلوگیری نموده اند. اما مسئولان محلی قصد دارند با همسو نمودن مقامات استانی و نمایندگان مردم و اعمال فشار از این طریق، محیط زیست را وادار به عقب نشینی نموده و عملیات احداث جاده را از سر بگیرند.

امید است مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست با حمایت سازمان های مردم نهاد بصورت جدی در مقابل این طرح طبیعت ستیزانه ایستاده و از ادامه احداث این جاده ویرانگر که به نابودی پناهگاه حیات وحش میاندشت بعنوان یکی از مهمترین زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی می انجامد ممانعت بعمل آورند.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام ساحل فیزیکی دریافت کنید.

۰
-۱۲۹