Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

باغ گیاه شناسی را حفاظت کنیم

۱۶ بهمن ۱۳۹۶
بدون نظر

سال ۱۳۸۹ مردم نوشهر شاهد یک قانون شکنی آشکار بودند. باورش مشکل بود ولی حقیقت داشت. به دستور مسئولان وقت اداره کل بندر و کشتیرانی نوشهر چند دستگاه بیل مکانیکی به جان درختان باغ گیاه شناسی نوشهر افتادند.

غلامعلی ریاحیساحل فیزیکی/غلامعلی ریاحی*: سال ۱۳۸۹ مردم نوشهر شاهد یک قانون شکنی آشکار بودند. باورش مشکل بود ولی حقیقت داشت. به دستور مسئولان وقت اداره کل بندر و کشتیرانی نوشهر چند دستگاه بیل مکانیکی به جان درختان باغ گیاه شناسی نوشهر افتادند.

این باغ را هفتاد سال پیش دکتر حبیب ا… ثابتی بنیان گذاشت و گونه‌های نایاب گیاهی را از اطراف عالم در آن جمع کرد و پرورش داد که بعضی از آن گونه‌های گیاهی هم اکنون ذخیره ارزشمند ژنتیکی کشور است. پرونده قضائی تشکیل شد و به دستور دادستان نوشهر اقدامات تجاوزکارانه متوقف گردید و مسئولان وقت بندر تحت تعقیب کیفری قرار گرفتند.

مدیرکل وقت عذر آورد که هنگام تجاوز در مسافرت خارج بوده و دستور نداده است. پیگیرد معاونان و تعدادی دیگر در دستور کار باقی ماند. از طرف مسئول وقت مرکز گیاه شناسی نوشهر به نگارنده وکالت داده شد که موضوع را پیگیری کنم. یکی از کسانی که در آن اقدامات به حکایت پرونده، نقش داشت گویا مسئولیت بالاتری گرفته است و زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که بار دیگر عده‌ای درصددند همان نقشه سابق را عملی کنند.

طابق نظر کارشناس رسمی دادگستری منتخب دادگستری نوشهر، بیش از یک میلیارد و یکصد میلیون تومان خسارت بر اثر ریشه کنی و تخریب درختان به باغ وارد شده است. مسئولان استانی باغ گیاه شناسی آن زمان بر اثر ملاحظات سیاسی در جهت حفاظت از باغ به صورت موثر به تکالیف خود عمل نکردند. به طوری که اگر اعطای وکالت از طرف رئیس وقت مرکز گیاه شناسی نوشهر نبود، مسئولان استانی حاضر نبودند به من وکالت بدهند در حالی که اعلام کرده بودم حق الوکاله هم انتظار ندارم.

حالا بار دیگر به نظر می‌رسد قوه قضائیه در حمایت از این مجموعه بی نظیر اقداماتی در دست اجرا دارد به طوری که بازپرس محترم شعبه ششم دادستانی ساری مرا برای ارائه توضیحات بیشتر دعوت کرده است و قطعا دستگاه قضائی محل به وظایف قانونی عمل خواهد کرد. این باغ ۳۷ هکتاری درواقع چشم و چراغ و سند هویتی نوشهر است. سالانه صدها دانشجوی رشته‌های مختلف کشاورزی و باغبانی از گونه‌های گیاهی منحصر به فرد آن بازدید و رساله‌های خود را تکمیل می‌کنند.

 در سال‌های اخیر با هماهنگی شهرداری و مسئولان مرکز گیاه شناسی تورهای بازدید از این مرکز بی‌نظیر برقرار گردیده و مردم امکان آن را یافته‌اند که از این ثروت ملی بهره مند شوند. بوستانی که ارزش زیست محیطی غیرقابل انکار دارد. مردم منطقه و دوستداران طبیعت و محیط زیست از وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان محیط زیست،

 رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، آقای دکتر زند معاون وزیر جهاد کشاورزی و از همه مهم‌تر نماینده محترم مردم نوشهر در مجلس شورای اسلامی انتظار و توقع دارند که اهتمام ورزند و اجازه ندهند بار دیگر این باغ با اهداف سوداگرانه آماج تجاوز جدید شود.

* حقوقدان